W XXI wieku ludzie w coraz to młodszym wieku mają problemy z kręgosłupem. Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, wiele godzin spędzonych przed komputerem, czy telewizorem i nadwaga, wcale nie polepszają takiego stanu rzeczy. Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa objawiają się bólem w jego okolicy, sztywnością, a także ograniczeniem ruchomości. Jeśli wystąpi u Ciebie któraś z tych dolegliwości, niezbędne będzie leczenie zwyrodnień kręgosłupa.
Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa
Zwyrodnienia kręgosłupa bardzo często pojawiają się u osób starszych. Polegają one na degeneracji chrząstki pokrywającej kostne elementy. Jest to gładka tkanka, która pełni funkcję ochronną i zapewnia odpowiedni poślizg, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawu. Proces niszczenia chrząstki może być przyspieszony w wyniku przejścia licznych kontuzji w młodym wieku. Otyłość również jest przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa, ponieważ olbrzymi nacisk przyspiesza proces zużycia elementów kostnych. Jeśli wystąpią u Ciebie stany zwyrodnieniowe, potrzebne będzie odpowiednio dobrane leczenie zwyrodnień kręgosłupa.
Sposoby leczenia zwyrodnień kręgosłupa
Niestety, ale leczenie zwyrodnień kręgosłupa nie jest łatwe. To proces dość skomplikowany, a jeśli wystąpiła już choroba zwyrodnieniowa, wówczas możemy mówić o łagodzeniu jej objawów i opóźnieniu wystąpienia kolejnych zmian. Leczenie zwyrodnień kręgosłupa możemy podzielić na farmakologiczne i niefarmakologiczne. Farmakologiczne będzie polegało na przyjmowaniu zastrzyków, tabletek, czy smarowaniu miejsc bólu maściami. Niefarmakologicznych sposobów leczenia zwyrodnień kręgosłupa jest z kolei całkiem sporo. Możemy tu wymienić operację kręgosłupa, która ma zmniejszyć skutki zachodzących zmian zwyrodnieniowych. Jest to bardzo skuteczna metoda, która przywraca sporą ruchomość. Innym sposobem leczenia zwyrodnień kręgosłupa jest fizjoterapia, a szczególnie krioterapia – leczenie zimnem, a także stosowanie zmiennego pola magnetycznego. W przypadku leczenia chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa zaleca się również rehabilitację z wykorzystaniem metod kinezyterapii. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Warto wyrobić sobie dobre nawyki
Aby farmakologiczne lub niefarmakologiczne leczenie zwyrodnień kręgosłupa przyniosło maksymalnie trwałe efekty warto pamiętać o dobrych nawykach. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią wagę, aby nie obciążać nadmiernie organizmu. Poza tym pamiętajmy o zalecanych standardach siedzenia, czyli odpowiedniej pozycji na krześle. Godnym polecenia pomysłem będzie robienie systematycznych przerw od pracy biurowej, które wykorzysta się na szybką gimnastykę. Regularne ćwiczenia powinny na stałe wpisać się w plan dnia. Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestię odpowiedniego wyposażenia domu lub biura. Ergonomiczne łóżko, biurko, krzesło, czy też klawiatura potrafi zdziałać bardzo wiele na polu walki o zdrowe stawy. Porady te powinny przyswoić sobie nie tylko osoby, zmagające się z bólem kręgosłupa, ale tak naprawdę wszyscy ludzie, niezależnie od swojego wieku.
Sprawdzone metody
Ból może być na tyle dokuczliwy, że potrafi sparaliżować normalne funkcjonowanie człowieka. Walka z nim jest więc dla wielu osób jedyną szansą na powrót do normalnego, a przede wszystkim komfortowego życia. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego proponujemy sprawdzone metody, jeśli chodzi o leczenie zwyrodnień kręgosłupa. Stawiamy na naukowe sposoby, których wykorzystanie powinny być jednak poprzedzone odpowiednim rozpoznaniem sytuacji danego pacjenta. Podczas bezpośredniego kontaktu jesteśmy w stanie szczegółowo opowiedzieć o szczegółach leczenia oraz jego możliwych efektach. Drobiazgowo zaprezentujemy potencjał oferowanych rozwiązań, aby ich wybór był maksymalnie świadomą decyzją, opartą o naukowe dane. Zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści czekają na telefon lub maila. Precyzyjnie oraz rzetelnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Sprawdź także: leczenie stawów komórkami macierzystymi | leczenie stawu biodrowego | leczenie ścięgna achillesa | zwyrodnienie stawów leczenie | zastrzyk z komórek macierzystych w kolano