W XXI wieku ludzie w coraz to młodszym wieku mają problemy z kręgosłupem. Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, wiele godzin spędzonych przed komputerem, czy telewizorem i nadwaga, wcale nie polepszają takiego stanu rzeczy. Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa objawiają się bólem w jego okolicy, sztywnością, a także ograniczeniem ruchomości. Jeśli wystąpi u Ciebie któraś z tych dolegliwości, niezbędne będzie leczenie zwyrodnień kręgosłupa.
Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa
Zwyrodnienia kręgosłupa bardzo często pojawiają się u osób starszych. Polegają one na degeneracji chrząstki pokrywającej kostne elementy. Jest to gładka tkanka, która pełni funkcję ochronną i zapewnia odpowiedni poślizg, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawu. Proces niszczenia chrząstki może być przyspieszony w wyniku przejścia licznych kontuzji w młodym wieku. Otyłość również jest przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa, ponieważ olbrzymi nacisk przyspiesza proces zużycia elementów kostnych. Jeśli wystąpią u Ciebie stany zwyrodnieniowe, potrzebne będzie odpowiednio dobrane leczenie zwyrodnień kręgosłupa.
Sposoby leczenia zwyrodnień kręgosłupa
Niestety, ale leczenie zwyrodnień kręgosłupa nie jest łatwe. To proces dość skomplikowany, a jeśli wystąpiła już choroba zwyrodnieniowa, wówczas możemy mówić o łagodzeniu jej objawów i opóźnieniu wystąpienia kolejnych zmian. Leczenie zwyrodnień kręgosłupa możemy podzielić na farmakologiczne i niefarmakologiczne. Farmakologiczne będzie polegało na przyjmowaniu zastrzyków, tabletek, czy smarowaniu miejsc bólu maściami. Niefarmakologicznych sposobów leczenia zwyrodnień kręgosłupa jest z kolei całkiem sporo. Możemy tu wymienić operację kręgosłupa, która ma zmniejszyć skutki zachodzących zmian zwyrodnieniowych. Jest to bardzo skuteczna metoda, która przywraca sporą ruchomość. Innym sposobem leczenia zwyrodnień kręgosłupa jest fizjoterapia, a szczególnie krioterapia – leczenie zimnem, a także stosowanie zmiennego pola magnetycznego. W przypadku leczenia chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa zaleca się również rehabilitację z wykorzystaniem metod kinezyterapii. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń warto skonsultować się z fizjoterapeutą.