Komórki macierzyste (ang. stem cells), coraz częściej stosuje się w terapii regeneracyjnej, ponieważ mają zdolność różnicowania się w różne typy komórek.Bez nich organizm ludzki nie mógłby powstać i prawidłowo funkcjonować. Mają one zdolność do samoodnawiania się oraz nieograniczonej liczby podziałów i przekształcania się w inne rodzaje komórek. Są one niejako naturalną rezerwą, mogą bowiem uzupełnić ubytki specjalistycznych komórek. Z tego powodu są stosowane w wielu terapiach i dają nadzieję na zdecydowaną poprawę zdrowia. Coraz częściej znajdują zastosowanie w ortopedii, w której wykorzystuje się komórki mezenchymalne. Niestety komórki macierzyste nie zawsze różnicują się w kierunku komórek, na których nam zależy. To stanowi główny problem w terapii komórkami macierzystymi, co podkreślał prof. Leszek Pączek w wykładzie “Dokąd zmierza medycyna?”.
Terapia Orthokine zwiększa różnicowanie się komórek macierzystych hAdMSC w kierunku chondrocytów
Komórki macierzyste mają wysoką zdolność do przemiany w dojrzałe komórki wielu różnych tkanek, m.in. chrząstki, ścięgien, więzadeł. Mają one wpływ na regenerację organizmu po urazach oraz przeciążeniach, są stosowane w terapiach o charakterze przyczynowym. W leczeniu stawów komórki macierzyste wykorzystuje się do prób odbudowy uszkodzonej chrząstki oraz w leczeniu ścięgien.
Leczenie stawów komórkami macierzystymi może obejmować:
- schorzenia stawów kolanowych,
- choroby stawów biodrowych,
- zwyrodnienia małych stawów rąk,
- uszkodzenia chrzęstnych stawów.
Dla lekarzy stosujących komórki macierzyste mezenchymalne w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów istotne mogą być wyniki badania opublikowanego w 2019 roku. Jego autorzy stwierdzili, że w badaniu in vitro, dzięki temu, że Orthokine zawiera białka przeciwzapalne i czynniki wzrostu, wywiera korzystny wpływ na aktywność biologiczną ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej (hAdMSC). Ponadto, uznali, że Orthokine istotnie zwiększa różnicowanie komórek hAdMSC w kierunku chondrocytów. Współautorem pracy jest jeden z twórców terapii Orthokine Julio Reinecke.
Źródło:
Rebeca Blázquez, Francisco Miguel Sánchez-Margallo, Julio Reinecke, Verónica Álvarez, Esther López, Federica Marinaro, Javier G. Casado, Conditioned Serum Enhances the Chondrogenic and Immunomodulatory Behavior of Mesenchymal Stem Cells Front. Pharmacol., 28 June 2019 https://doi.org/10.3389/fphar.2019.00699
Terapia Orthokine to jeden z popularniejszych sposobów leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Jest metodą wykorzystywaną po zabiegach operacyjnych, jako forma prewencji dolegliwości bólowych oraz artrozy stawów. Polega ona na wstrzyknięciu choremu odpowiednio wyselekcjonowanych białek ochronnych, pochodzących z jego własnej krwi.
Kiedy stosuje się leczenie stawów komórkami macierzystymi?
U każdego pacjenta możliwe jest leczenie stawów komórkami macierzystymi, ale nie zawsze ta metoda jest najskuteczniejsza. W jej wyniku organizm sam wytwarza komórki, które mają wesprzeć regenerację. zastosowana krew pochodzi od pacjenta więc w jej składzie nie ma obcych substancji. Dlatego też nie ma pewności, jak przebiegnie dalszy rozwój. Mimo to bardzo często wybiera się właśnie tę metodę do leczenia zwyrodnień i stanów zapalnych stawów, m.in. biodrowego, kolanowego czy łokciowego. Prawidłowa reakcja organizmu zapewnia szybki powrót do formy. Leczenie stawów komórkami macierzystymi jest dobre dla sportowców i osób, u których we krwi znaleźć można białka przeciwzapalne dające się rozmnożyć. Leczenie stawów komórkami macierzystymi jest szczególnie zalecane osobom ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Jest stosowane również w przypadku przewlekłych zapaleń stawów oraz po operacjach stawów kolanowych. Terapia znacząco poprawia ruchomość stawów, dlatego może być przeprowadzona u sportowców, którzy cierpią z powodu kontuzji.
Zalety leczenia stawów komórkami macierzystymi
Najważniejsze są skuteczność i bezpieczeństwo terapii. W wielu przypadkach poziom regeneracji jest zbliżony do efektów leczenia farmakologicznego. Jednak leczenie stawów komórkami macierzystymi to lepsza metoda. To wybór mniej inwazyjny niż wiele innych zabiegów i bezpieczniejszy niż tabletki, które mogą wywołać skutki uboczne. Poprawia ona jakość życia, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
Terapia komórkami macierzystymi polega na pobraniu od pacjenta krwi i namnożeniu w niej białka przeciwzapalnego, które było w niej już wcześniej. W ten sposób podaje się jedynie znane organizmowi substancje. Zmienia się tylko ich stężenie, w taki sposób, aby lepiej radzić sobie z regeneracją. Unika się w ten sposób alergii, nietolerancji i walki z obcymi ciałami. Organizm skupia się na walce z problemem stawowym, zmniejszając ból i przyspieszając leczenie.
Sprawdź także: leczenie ścięgna achillesa | leczenie stawu biodrowego | leczenie zwyrodnień kręgosłupa | zwyrodnienie stawów leczenie | zastrzyk z komórek macierzystych w kolano